Уз звуке химне Србије „Боже правде“ почела је посебна седница Скупштине општине Нови Кнежевац, одржана 21. јуна. Том приликом је академику проф. др Василију Крестићу (рођеном 1932. године у Ђали) уручена Повеља почасног грађанина наше Општине.
Обраћајући се присутнима, председник Скупштине општине Нандор Ујхељи је нагласио да је седница заказана за први дан лета. А, у Банату су одувек, у том периоду, крајем пролећа и почетком лета, то биле прилике за сусрете, дружења и заједништво. Банаћани, укључујући и Новокнежевчане, живе толерантно, дубоко се међусобно поштујући, без обзира на верску или националну припадност.
-И то је највећа вредност нашег поднебља: људи који не заборављају своју равницу, своје Сунце и своју Тису, људи који не заборављају своје корене, свој родни прах, људи који највише не заборављају једни друге, већ се чврсто држе и испомажу на овој панонској ветрометини и бури, рекао је Ујхељи као одборник, председник СО и председник ОО Савеза војвођанских Мађара, посебно се захваливши председнику Општине др Радовану Уверићу за веома висок степен толеранције и међусобног уважавања исказан у раду локалне самоуправе и шире заједнице.
Председник Уверић је у свом обраћању изразио бескрајну захвалност уваженом академику проф. др Василију Крестићу, који је путем личног успеха пошао из Општине Нови Кнежевац и сврстао се у ред највећих српских научних стваралаца.
Говорећи о три протекле године актуелне локалне самоуправе, др Уверић је констатовао да је то био период добре и коректне сарадње, иако је на почетку мандата Општина била на ивици банкрота. То је ружна прошлост, која је иза нас.
-За ове три године поправили смо и ојачали темеље наше заједничке куће, убрзано их градимо и опремамо, извукли смо се из дугова, а данас слободно могу да кажем да смо на добром путу да Нови Кнежевац вратимо на место које му припада, којег се старији радо сећају, а деца прижељкују. Ништа од тога не бисмо сами могли да није било помоћи Владе Републике Србије, Владе Аутономне Покрајине Војводине, Канцеларије за управљање јавним улагањима и Управе за капитална улагања и напорног рада свих мојих сарадника и народног посланика Радована Јанчића. Реформе које је председник Републике Србије Александар Вучић поставио 2016. године дале су резултате, тако да смо постали економски стабилна и фискално консолидована земља са сталним растом бруто домаћег производа.
Председник Уверић је навео података да је за три протекле године у Општини Нови Кнежевац уложено више средстава него за претходних 16 година заједно: грађени су путеви, водовод, канализација, атарски путеви, трафо станице, санирани образовни објекти и друге установе, опремљени месни комуналци, Дом здравља,…Отворено је градилиште на санацији ОШ „Јован Јовановић Змај“ у Банатском Аранђелову , чија је вредност већа од 50 милиона динара, биће саниран водовод у Банатском Аранђелову (преко 60 милиона динара), а уследиће и санација објекта ОШ „Јован Јовановић Змај“ у Новом Кнежевцу, чија је вредност већа од 170 милиона динара.
Пошто новим Статутом општине није утврђен датум обележавања Дана општине, председник Уверић је предложио, имајући у виду историјске чињенице и све наше разлике, да се Дан ослобођења општине, 8. октобар, прославља као Дан општине.
-Позивам и друге заинтересоване да доставе своје предлоге, истакао је Уверић, предлажући да то учине што брже. –За то је потребан консензус и договор, пре свега са грађанима наше Општине.
Начелник Севернобанатског округа Никола Лукач се посебно захвалио председнику Уверићу и посланику Јанчићу, нагласивши да је заједништво Српске напредне странке и Савеза војвођанских Мађара у новокнежевачкој Општини уродило резултатима и напретком.
Повељу почасног грађанина Општине академику проф. др Василију Крестићу уручио је председник др Радован Уверић.
Признајући да је веома узбуђен, академик Крестић је истакао да су овде његови корени и да му је, као добитнику многих, значајних признања (као историчар је добитник најбројнијих награда), Повеља почасног грађанина најпријатније одличје.
-Зато што сам човек овога краја и то дубоко укорењен, рекао је проф. др Василије Крестић.- Моји су преци присутни овде од 16. века, од пре буне у Банату. Моји се преци спомињу 1566. године у Падеју. Ја сам урођеник, а као такав црпео сам све своје знање, сва своја осећања, сву своју љубав, везан за овај крај, за ово тло, за ово земљиште, за ове људе. Никада, од када сам отишао из овога краја на студије, нисам прекидао везу ни са мојом Ђалом, ни са мојим Новим Кнежевцем, ни са било којим од ових крајева. Верујте, носио сам у себи мирисе овога краја, мирисе вода, мирисе житних поља, покошеног сена – тако да сам живео са тим и до данас остао везан за ове људе, за овај крај. Те људе ја уважавам зато што је то део народа који је мукотрпно везан за земљу, који не може да се одлепи од земље, који је антејски спојен са њом, живи са њом, воли њу, јер га она храни, јер га она издржава. Па чак ни када нема од ње користи, он је роб те земље. Чини се да сам и ја постао, на крају свога живота, роб овога краја.
Академик Крестић је рекао да његов пут научника није био ни мало лак и да је пролазио кроз многе Сциле и Харибде. Проф. др Василије Крестић је аутор више од 50 књига.
-Као истортичар, професор Универзитета, као академик, спадам у ред оних људи који не умеју и неће да ћуте, који су толико одговорни према своме послу да залазе у теме са којима срљају у непријатности. Бирао сам теме са којима сам хтео да се одужим своме роду, своме народу, да исправим неправде, да покажем колико има политиканства и фалсификата. Због свега тога није било лако истрајати и победити на том путу.
Одужујући се родноме крају академик Василије Крестић је исписао странице једне од најбољих монографија: „Историју Новог Кнежевца и околине“. Такође је овдашњој Народној библиотеци „Бранислав Нушић“ поклонио легат, који садржи од 6.500 до 7.000 књига. А, свој углед је искористио и у политичком и економском смислу, тако да је, између осталог, заслужан и за отварање граничног прелаза са Мађарском (Ђала – Тисасигет),…
-Добио сам оно што мало ко у свом крају добија и због тога сам срећан, рекао је академик Крестић по пријему Повеље почасног грађанина Општине Нови Кнежевац.
Народни посланик Радован Јанчиће се, на крају, захвалио академику Крестићу изразивши уверење да његова историјска дела о Србима и Србији треба увести у уџбенике.
Свечаној седници Скупштине општине присуствовали су представници Општине Белтинци из Словеније, челници суседних локалних самоуправа, председница Извршног одбора Националног савета мађарске националне мањине Анико Јерас, директори јавних предузећа и установа и привредници.
У пригодном културно уметничком програму наступили су: хор Основне музичке школе и певачка група КУД-а „Тисађенђе“ из Новог Кнежевца.