Наш град је на почетку кризе проузроковане ширењем вируса COVID-19 био велико жариште, али су препоруке епидемиолога и здравствених радника, уз стриктнo спровођење мера Покрајинског штаба за ванредне ситуације, дале жељене резултате.
И неколико дана раније, пре увођења ванредног стања у Србији, Кикинда је изузетно рестриктивним мерама успела да спречи нагло ширење заразе. Овако је ситуацију у протеклих, скоро месец дана оценио начелник Севернобанатског округа, Никола Лукач: „Похвалио бих дисциплиновано и самосвесно понашање већине Кикинђана, мештана околних села и житеља Севернобанатског округа. Према последњим информацијама, срећом, ситуација је и даље под контролом. Нема наглог пораста ширења заразе, повећања броја теже оболелих и преминулих. По оцени стручњака, стање је стабилно.“ рекао је наш саговорник и позвао грађане Кикинде и Севернобанатског округа да се и даље придржавају свих мера које подразумевају и социјално дистанцирање: „Очекују нас ускршњи празници, па апелујем на све вернике да у то време остану у својим домовима. Само на тај начин може да се смањи ширење коронавируса. И даље је велики број волонтера присутан на терену. У Кикинди, али и у осталим местима Севернобанатског округа они помажу угроженима, пре свега, старијој популацији и социјално угроженим лицима. Најпре у Кикинди, а потом и у другим срединама, кол центри на услузи су људима којима је потребна помоћ у храни, лековима, а ту су и савети психолога.“ прецизирао је Лукач.
У свеобухватну акцију пружања помоћи укључили су се и овдашња привредна друштва и предузетници. Према речима Лукача, донирали су намиринице, воду, дезинфекциона средства и наравно заштитне маске за потребе медицинског особља кикиндске болнице и Дома здравља: „Свакодневно нам се јављају људи који су спремни да волонтирају и то је сјајно. Таква је тенденција и у осталим местима Севернобанатског округа. Предстоји и дитрибуција пакета пензионерима чије су пензије испод 30.000 динара.“ најавио је Лукач.